wtorek, 8 lutego 2011

Niszczycielska moc zazdrości zwanej zawiścią

Niszczycielska moc zazdrości zwanej zawiścią.


Autorem artykułu jest Tomasz Pietrzak




Czym jest zazdrość? Uczuciem pojawiającym się, gdy znamy przedmiot, który pożądamy i osobę posiadającą go - reagujemy wtedy emocjonalnie, ponieważ nie mamy możliwości posiadania go w danym momencie.

Powszechnie jest ona uważana za uczucie negatywne, choć w łagodnej formie może być bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych aspiracji.


Okazywanie subtelnej zazdrości może być zaakceptowane i traktowane jako delikatny komplement, zwłaszcza jeśli szczere przyznanie się do niej jest wyrazem zachwytu dla czegoś nowego w życiu innej osoby. Jednak zazdrość w pracy najczęściej jest uczuciem silniejszym i powiedzmy sobie szczerze, że nie towarzyszą jej komplementy, a wtedy może być niszczącą siłą.


Jeśli ją odczuwasz lub jesteś jej przedmiotem, nigdy nie wiesz, jak zaatakuje, bowiem generalnie wywodzi się ona z mieszanki rywalizacji i niezadowolenia z własnej pozycji. Jej rozwojowi sprzyja bardzo silne współzawodnictwo w środowisku zawodowym, przykre doświadczenia z faworyzowaniem innych i oczywiście czyjeś osiągnięcia.


Zdarza się, że wskutek ignorancji, bądź z powodu zakorzenionych zwyczajów firmy, relacje zbudowane są na skrywanej zazdrości, a są to renomowane miejsca pracy, gdzie najbardziej błyskotliwe osobowości walczą o to, by pokazać, kto tu jest silniejszy. Często podsycana jest ona przez rozmyślne lub nieświadome faworyzowanie pracowników. Jej efektem wtedy jest powstanie uprzywilejowanej grupy oraz nieustanne obniżanie standardów pracy przez poczucie nierównego traktowania. Najczęściej jednak zawiść wywołana jest dużymi osiągnięciami wykraczającymi poza przeciętność, a z czasem z wspaniałego zespołu, który był tworzony całkiem niedawno część osób staje się złośliwa i w nieuzasadniony sposób krytyczna.


Niezależnie jednak od przyczyny ma bardzo zniechęcające działanie i tylko nieliczni patrząc w lustro widzą zazdrośnika. Zamiast tego wszędzie dostrzegamy niesprawiedliwość, a wtedy źle traktujemy osoby, które w naszej ocenie otrzymały zbyt wiele naszym kosztem odmawiając im współpracy, szacunku i przyjaźni. Budząc w sobie agresję wchodzimy na wojenną ścieżkę i burzymy reputację kolegi lub koleżanki, próbując w ten sposób wzmocnić swoją pozycję.


Krytykujemy więc wszystko i rozsiewamy plotki wierząc, że jesteśmy lepsi. Osoby będące przedmiotem zazdrości mają dwie możliwości: zostać stronnikiem lub trzymać głowę w piasku. W pierwszym przypadku staramy się o względy silniejszego w celu sprawowania nad nami ochrony, a w drugim unikamy krytyki.


Jakie są objawy zawiści? Unikasz współpracy z zupełnie nieracjonalnego powodu - by inni z tej sytuacji nie skorzystali. Nie lubisz czegoś w danej osobie, ale nie formułujesz tego werbalnie ze względu na nieumiejętność dobrania odpowiednich słów. Rzucasz wyzwiska na temat współpracownika, który ostatnio odniósł sukces tłumacząc to specjalnymi przywilejami. Rozmyślasz dlaczego inni zgarnęli cały przydział szczęścia, w tym również twój …


---

--


Tomasz Pietrzak


http://osobistykreatorsukcesu.pl



Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy: